PortalAcasaCautareGalerieCalendarFAQMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | .

Împotriva fotbalului modern

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
JusticeForPoli
Site Admin

masculin
Data de inscriere : 11/04/2011
Varsta : 25
Localizare : Timisoara

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Dum Ian 29, 2012 4:24 am

Nationalist pozele de la acest protest se gasesc si pe forumul nostru. Imaginile si detaliile le puteti gasi aici : http://ultras-world.forumz.ro/t105p30-proteste

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Mar 09, 2012 5:44 am

Deportivo de La Coruna

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Mar Mar 20, 2012 10:28 pm

O palmă dată fotbalului modern

Acte. Jurişti. Contracte. Bani. Foarte mulţi bani. Mercenari. Abuzuri. Interdicţii. Bastoane. Gaz lacrimogen. Ne-am îndepărtat complet, ca şi percepţie, de ce înseamnă de fapt fotbalul, în forma iniţială în care a fost gândit el. Şi astfel a apărut hidoşenia pe care noi o numim simplu: fotbal modern. Adică lux, opulenţă, reflectoare, contracte de publicitate, călcat pe cadavre în numele Banului. Din fericire, noi, suporterii, suntem ultimul bastion în calea distrugerii complete a ceea ce iubim mai mult decât orice în lumea asta: competiţie curată, camaraderie şi onoare. Pentru că asta înseamnă, de fapt, fotbalul pentru noi.

Am avut „onoarea” să asistăm ieri, 17 martie, la evacuarea peluzei orădene din ordinul unui îmbuibat ferefist. Motivul: sectorul gazdelor şi sectorul oaspeţilor sunt prea apropiate. E de înţeles, vina aparţine în totalitate suporterilor orădeni, trebuiau să vină în noaptea de dinaintea meciului, să pună peluza pe roţi şi să o mute mai departe de sectorul nostru. Din păcate au fost prea ocupaţi cu realizarea unei coregrafii pentru meciul de sâmbătă. O coregrafie ... adică bani, nervi, oboseală, pasiune, agitaţie. Totul pentru o bucată de pânză pe care să o afişezi şi cu care să te mândreşti. Bineînţeles că îmbuibatul nu are de unde să ştie toate lucrurile astea, pentru el e uşor să pună mâna pe telefon, să formeze un număr şi să ordone scurt – „Ia dă-i afară pe ăia de acolo!”. Ştie că e acoperit, ştie că ordinul lui nu o să aibă niciodată repercusiuni, la urma urmei el e reprezentantul unei federaţii iar ei sunt o mână de „drogaţi” ...

Meciul a trecut, Poli a câştigat. Mai avem în jur de trei ore până la trenul ce ne va duce înapoi acasă, aşa că ne-am aşezat în faţa unor beri, savurând victoria ce ne-a dus pe primul loc. Întâmplător, în acelaşi bar cu noi se găsesc şi suporteri orădeni şi suporteri sătmăreni (înfrăţiţi cu cei din Oradea, veniseră să vadă meciul împreună cu prietenii lor însă îmbuibatul de care vorbeam mai devreme le-a răpit până şi această bucurie). La un moment dat vedem un teren sintetic chiar peste drum de bar şi o idee încolţeşte în mintea noastră: ce-ar fi dacă am juca noi un fotbal? Suntem destui băieţi să încropim 3 echipe, echipamentul nu e o problemă, şi aşa nu suntem mari talente. Zis şi făcut, 5 minute mai târziu eram pe teren, gata să dăm drumul meciului inaugural al Triunghiularului Ad-hoc Oradea, ediţia I, bineînţeles. Tibiile scrâşnesc, spiritele se încing, berile curg, scandările par a nu se mai opri. Fiecare încearcă să îşi ducă favoriţii spre victorie, indiferent că aceştia joacă acum în numele Politehnicii, Bihorului sau Olimpiei. Câţiva jandarmi privesc nedumeriţi de pe margine – „Bă, voi sunteţi nebuni? Sper că nu vă bateţi!”. Răspunsul vine imediat, însă mai mult printre dinţi: „Între noi sigur nu ne batem, da’ nu ştiu ce iese cu voi ... ”. În tot acest haos unul de-al nostru doarme în colţul terenului, toropit de căldură şi „oboseală” şi indiferent la bătăliile ce se dau pe teren. Se joacă „la 10 minute sau două goluri diferenţă”, aşa cum ne place, ca-n curtea şcolii. Se ajunge şi la penalty-uri, iar fiecare meci e minim o finală de Campionat Mondial. Aproape că nici nu mai contează cine a câştigat, probabil că băieţii de la Satu Mare (sau cel puţin aşa se laudă ei). Tot ce contează e că într-o după amiază frumoasă de martie am redescoperit, pentru o oră, ce înseamnă pentru noi fotbalul. Am redescoperit frumuseţea lui şi scopul lui original: acela de a-i aduce pe oameni împreună, indiferent că sunt jucători sau suporteri, pentru a se bucura. Ne-am asigurat pentru a nu ştiu câta oară (dacă mai era nevoie) că merită să lupţi din toate puterile atunci când ai un ideal, indiferent de câte piedici ţi se pun în cale ... Şi toate astea le-am găsit pe un teren sintetic, undeva pe strada Republicii. Aşa am dat noi o palmă fotbalului modern ...

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Joi Mai 10, 2012 9:12 pm

LKS Lodz

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Joi Iun 07, 2012 8:31 pm

Ciudad de Murcia

Moderator - Sectiunea CSU Vointa Sibiu

masculin
Data de inscriere : 08/07/2011
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Joi Iun 28, 2012 10:19 pm

De câteva zile lucrurile au luat-o razna, băieții din cartier nu vorbesc decât despre meci, se strâng ziare și reviste pentru a se face confeti pe stadion, doamne de m-or lua și pe mine... Le cumperi țigări, ai face orice ca să le intri în grații, ca să zică, bine mă, hai...

Apoi îți vine ideea salvatoare, ai un coleg de clasă a cărui mamă lucrează la Casa Scânteii, știi că el are acasă multă maculatură, o iei la fugă, îl strigi să iasă la blacon, inima bate, este acasă și coboară, planul este pe jumătate finalizat, îi ceri și îți dă multe ziare, nici nu știai că se fac atâtatea, dar le iei și le cari spre băieți, nu poți șterge zâmbetu pe care îl porți.

La un moment dat te vede Raluca, stă cu două bănci în față la școală, întreabă ce faci, tu răspunzi: mă duc la meci! - da mă bine, tata a zis că nu mai merge, că e periculos când joacă echipele astea două, nu te cred! - o să vezi!!!

Ajungi la băieți, se întorc spre tine, se pun pe râs și pe cântat cântece de stadion descărcând greutatea de pe tine. Îi intrebi: mă luați da?!? Da mă, te luăm! Explozie în suflet!!!

Te scoli dimineața, știi că pe la prânz pleci la meci, cre' că luăm tramvaiu' gândești... Când era bunicu' la spital am trecut pe lângă stadion, și e departe... Nu realizezi că vei face așa des drumu' ăla...

Nu ai fular, ai un tricou a cărui culoare devine motiv de dispută între băieți, până la urmă se pleacă, ajungi la intrare, în peluză evident, nu vezi nimic de la înălțimea ta, se înjură, dar chiar oare toți fumează?!? la un moment dat nu știi de ce te simți împins și aproape călcat, unu' dintre vecinii tăi începe să urle: bă' tâmpiților, e un copil aici!!! Deodată mulți se pun între tine și polițiștii care împingeau suporterii. Unu mai bătrân te ia în brațe, nu îl cunoști, urlă: vezi bă' țăranule?!? Polițiștii se opresc... Nu știi ce îți vine, dar începi să urlii ce ai auzit juma' de oră de când stai la coadă, este o înjurătură spusă energic, hotărât, sacadat! Apoi auzi câteva râseste, pe vecinii tăi, ia uite-l mă, și apoi, toți bărbații te acompaniază, pe o altă tonalitate și cu altă forță în glas, bat din palme pe ritmul strigării. Ești sef de galerie, ce o să zică Raluca?!?

Gata ești în peluză, unii cu niște vopsea scriu mesaje pe o pânză albă, dacă știai, are mama ta și pânză și vopsea, o aduce de la serviciu.

Meciul, nici nu te uiți la meci, tu stai cu fața spre galerie, ești fermecat, ești in al nouă-lea cer, nu mai există nimeni ca tine!!!...

La scoală nimeni nu te crede, doamna profesoară nu mai vrea compuneri ca să îi scrii tu cum a fost. Seara ieși afară, stai cu baieții, tatăl tău vine cu niște sifoane in măini, baieții îalută in cor: Săru'mânaaaaa - salut băieți, ce stai mă tu cu băieții, ți-ai făcut temele?!? - eheheeee a fost cu noi pe stadion! - Unde mă?!? Să nu îi zici lu' mă'ta că se îmbolnăvește! În 5 minute să vii la masă! Ai înțeles?!? - da! Pe un nou cor de saru'mâna tatăl tău pleacă.

Acum ești mare, sau, mă rog, matur, te-ai certat cu băieții pe motive fotbalistice în scoală și facultate, ai mers la multe meciuri, ba chiar ai luat și copii cu tine!

Îți vine să te iei de gât cu toți, mitică, sandu, toți investitorii cu speranțe politice, cu jandarmii care abuzează de Legea 4, sau ce au înțeles ei din ea, cu babele care au făcut acel cântec idiot pentru Euro, cu fotbalul modern, unde se va duce copilu' tău?!? Va sta pe Fifa 2015, pe stadion nu va ma mai merge, nici nu îl lași... Pentru ce să mai mergi?!?

Deschide ochiu' ia-ți fotbalu' înapoi, ei nu știu ce să facă cu el!

sursa: iUnion

JusticeForPoli
Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Sam Iul 14, 2012 12:46 am

Osijek

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Dec 28, 2012 7:10 am

In Brasov

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Dec 28, 2012 7:17 am

Rijeka

Anorthosis Famagusta

Buducnost

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Dec 28, 2012 7:20 am

Feyenoord Rotterdam

VfB Stuttgart

Panathinaikos

New York Red Bull

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Dec 28, 2012 7:24 am

Maccabi Tel-Aviv

Spartak Moscow

Helsingborg IF

FC Brasov

Ruch Chorzow

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   Vin Dec 28, 2012 7:35 am

Paris Saint-Germain

Zaglebie Lubin

Sligo Rovers

Croatia

Deportivo La Coruna

MesajSubiect: Re: Împotriva fotbalului modern   

Sus In jos

Împotriva fotbalului modern

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Discutii&Imagini :: Ultras-
Peluza Sud Sibiu

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blog gratuit