PortalAcasaCautareGalerieCalendarFAQMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | .

FC Brasov

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Nationalist
Site Admin

masculin
Data de inscriere : 13/06/2011
Localizare : Pe stadion

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Vin Mar 02, 2012 12:34 am

FC Brasov - CFR Cluj, februarie 2007, Cupa Romaniei, stadion Dinamo.

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Sam Mar 03, 2012 11:57 pm

FC Brasov - Pandurii Tg. Jiu, 02.03.2012

Moderator - Sectiunea CSU Vointa Sibiu

masculin
Data de inscriere : 08/07/2011
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Dum Mai 06, 2012 6:11 pm

FC Braşov - Voinţa Sibiu

Fredy
Site Admin

masculin
Data de inscriere : 18/04/2011
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Dum Aug 12, 2012 11:28 am

FC Brasov-Dinamo Bucuresti,06.08.2012

Moderator - Sectiunea CSU Vointa Sibiu

masculin
Data de inscriere : 08/07/2011
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Lun Oct 08, 2012 2:49 am

Peluza “inchisa” la Brasov

Conducerea grupării FC Braşov a decis să retragă abonamentele suporterilor din peluza rezervată galeriei, după ce clubul a primit peste 75.000 lei amenzi din luna martie şi până în prezent.

“Se impunea o astfel de măsură, pentru că nu o să ajungem să plătim mai bine de 750 de milioane de lei vechi amenzi pentru scandările şi comportamentul lor, în loc să folosim banii aceia în alte scopuri la club. Cu aceste specimene eu nu am ce discuta. Din punctul meu de vedere, aceştia nu sunt suporteri, suporterii adevăraţi sunt cei care stau la tribuna a doua şi cântă tot meciul, iar dacă echipa joacă prost, îi taxează pe jucători într-un mod civilizat. Nu mă impresionează în niciun fel ce au făcut ei şi nici mesajele lor lăsate pe pereţii stadionului. Nu mai au ce căuta pe stadion cu un astfel de comportament. Păi, ce fel de suporteri sunt cei care înjură chiar şi când echipa câştigă? Îmi cer mie să renunţ? Păi şi dacă renunţ eu la echipa asta, cine să o ia? Nu ne mai ajută nimeni…”, a declarat patronul echipei FC Braşov, Ioan Neculaie.

În noaptea de duminică spre luni, persoane neidentificate au scris mai multe mesaje triviale pe zidurile stadionului, o parte dintre acestea vizându-l direct pe patronul Ioan Neculaie, dar au existat unele şi la adresa Jandarmeriei.

Clubul braşovean a decis anularea abonamentelor la peluză, în schimbul lor suporteri urmând să primească, dacă vor, locuri la tribunele I şi II. În cazul în care nu doresc acest lucru, suporterii îşi vor primi înapoi banii pe abonamente. La peluză, clubul avea vândute pentru acest sezon 45 de abonamente, la preţul de 45 lei.

Măsura va intra în vigoare chiar de la primul meci, cel cu CSMS Iaşi, care se va disputa luni, 8 octombrie, de la ora 19.00, pe Stadionul Tineretului.

Liga Suporterilor Stegari a reacţionat prin intermediul unui comunicat, în care le cere fanilor posesori de abonamente în peluză să nu meargă singuri la sediul clubului şi să aştepte poziţia oficială a asociaţiei pentru soluţionarea problemei.

Nationalist
Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Lun Oct 08, 2012 3:41 am

Divide et impera

Titlul se traduce prin “divide şi cucereşte” şi se referă la actuala situaţie a suporterilor braşoveni.

Când există o problemă, în cazul nostru “Patronul”, iar o parte a comunităţii, oricât de mică, să zicem 20 de “băieţei” de la peluză, se manifestă foarte activ pentru rezolvarea acelei probleme, “problema” va încerca prin toate mijloacele posibile să planteze, foarte subtil, bombe în sânul întregii comunităţi, suporteri de la tribuna I şi de la tribuna a II-a, astfel încât să se întoarcă frate contra frate (orice “stegar” îmi este ca un frate) şi să se se înjure, să se certe, să se urască, distrăgând astfel atenţia de la … “problemă” şi dinamitând cu succes energiile comunităţii, care ar fi putut fi folosite pentru rezolvarea problemei. Că avem 5 ani, 15 ani, 35 de ani sau 80 de ani, că vedem meciul de la VIP, T1, T2, Peluză sau prin satelit, nu e nimeni “mai” stegar decât altul, iar ţelul este o comun: să avem o echipă pentru care putem ţine fruntea sus în faţa oricui.

“Problema” nu vrea să priceapă că problema minorităţii foarte active de la peluză este lipsa demnităţii cu care s-a acoperit clubul cândva mult iubit. Pentru că demnitate nu înseamnă obişnuinţa câştigării multor trofee şi alte performanţe, demnitatea este o stare sufletească, pe care nu mulţi o au, pe care noi am avut-o cândva şi pe care n-o mai avem în prezent. Or, ce este un club care şi-a pierdut demnitatea? Ce este un om legat de ceva lipsit de orice urmă de demnitate dacă nu el însuşi un decăzut? Da, clubul a fost foarte sever amendat de forururile conducătoare ale fotbalului românesc din cauza acestei minorităţi active, pentru că ea a îndrăznit să conteste conducătorii dubioşi ai fotbalului românesc şi să le bată obrazul conducătorilor propriului club. A făcut rău? Poate că se găseau şi metode mai eficiente de a face aceste contestări dar, la momentul la care au fost făcute acelea păreau metodele cele mai bune. Vor schimba ceva prin atitudinea lor cei 20 de “băieţei” de la peluză? Probabil că nu, pentru că sunt puţini. Dar vă rog să reţineţi un lucru: capul plecat, sabia nu-l taie; dar nici soarele nu-l vede.

Şi pentru că am hotărât să punem punct acestei decăderi într-o stare de spirit care ne este total străină (în fotbal, nu doar liga în care evoluezi, banii şi eventualele trofee contează ci “important e cât şi cum gândesc”), “problema”, prin metode care-şi trag seva din sumbrul deceniu stalinist, îi acuză pe cei 20 de “băieţei” de la peluză de interese ascunse. Îi acuză că sunt plătiţi de cineva pentru a crea această stare de tensiune. Ba chiar poate şi dovedi acest lucru, pentru că “problema” are mereu surse sigure. “Problema” vede orice altceva mai puţin ceea ce este evident: ea este problema! Chiar dacă “problema” s-a constituit cândva ca soluţie, întruchipând la vremea respectivă integritatea care garanta salvarea de la abis, astăzi ea s-a transformat în problemă.

Braşovenii, mare parte din ei, au identificat problema de multă vreme şi au ales s-o trateze prin absenţa de la meciuri. Alţii, noi cei 1000-2000, ne-am lăsat purtaţi de valurile amăgirii. Uneori, ca să devii mai puternic e nevoie să mori. Măcar un pic.

sursa: din1936.ro

Site Admin

masculin
Data de inscriere : 11/04/2011
Varsta : 25
Localizare : Timisoara

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Mar Feb 26, 2013 2:22 am

Dinamo Bucuresti - FC Brasov , 24.02.2013

Site Admin

masculin

MesajSubiect: Re: FC Brasov   Joi Feb 28, 2013 7:09 pm

MesajSubiect: Re: FC Brasov   

Sus In jos

FC Brasov

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Subiecte similare

-
» Programul After School - util sau nu?
» Bine ai venit! (despre noi si pasiunile ce ne unesc)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Discutii&Imagini :: Multimedia Ultras :: Romania-
Peluza Sud Sibiu

creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit