PortalAcasaCautareGalerieCalendarFAQMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | .

Ultra streetwear made in Ro - pareri?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Area 1312

masculin
Data de inscriere : 15/09/2012

MesajSubiect: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   Sam Sept 15, 2012 4:28 am

[Disclaimer: Nu am postat topicul asta la sectiunea Vinde pt ca nu are un scop comercial. Deocamdata doar ma intereseaza un pic de feedback.]

Ma tenteaza ideea de a investi intr-o linie vestimentara de genul Hooligan, Pitbull, Ultras Avanti etc. Cred ca Romania e singura tara din Europa care nu are un astfel de brand. Stiu ca a existat o tentativa acum niste ani, dar designurile erau putine si proaste. Inca nu sunt 100% sigur in ce masura exista o piata suficient de mare in Romania pt asa ceva pt ca sa fie un proiect viabil. Intrebarea este: ati cumpara streetwear romanesc, daca ar fi de o calitate comparabila cu, de exemplu, produsele Hooligan?

Stiu ca exista deja un zilion de site-uri cu "tricouri personalizate" care au si designuri "ultra", dar majoritatea site-urilor de genul asta imprima pe carpe chinezesti si folosesc tehnologii de 2 lei (imprimare digitala sau transfer termic cu foaie scoasa la imprimanta).

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Lithium

masculin
Data de inscriere : 12/04/2011
Localizare : Arad, România

MesajSubiect: Re: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   Lun Sept 17, 2012 6:50 am

Mi se pare o idee foarte buna sa faci o linie vestimentara romaneasca. As cumpara oricand astfel de produse mai ales daca au amprenta unor romani. Parerea mea este ca merita sa exploatezi ideea in masura in care ai si fonduri pentru asa ceva. Chiar ma uitam acum recent la polonezi pe PG si au niste haine foarte interesante. Daca n-ar costa transportul atata de multi bani chiar mi-as cumpara unele produse de acolo, dar nu se merita decat daca faci comanda in grup ca sa iesi cumva mai ieftin. De asta cred ca pentru oricine ar fi mai accesibil sa existe in tara un asemenea brand. Din strainatate chiar nu e profitabil sa le iei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://utisti.ro/
Area 1312

masculin

MesajSubiect: Re: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   Mier Sept 26, 2012 4:13 pm

Multumesc pt feedback. Intr-adevar cei de la PG Wear au produse destul de misto. Bine, polonezii au probabil cele mai multe branduri orientate catre ultrasi. Eu cred ca am niste designuri cel putin comparabile cu PG Wear. De vreo investitie masiva nu poate fi vorba, pt ca nu-mi permit si pt ca in Romania oricum piata e destul de restransa si nu se justifica o linie de productie la nivel industrial. Probabil totul va fi complet DIY, si cel putin la inceput ma voi limita la cateva modele de tricouri si hanorace. Nu ma astept sa fac cine stie ce bani, e mai mult un hobby decat un plan de imbogatire, si as fi multumit daca scot produse de calitate si nu ies in pierdere.

Oricum, onenightinibiza, daca ii dau drumul cu chestia asta tie iti fac reducere Smile
Sus In jos
Lithium

masculin
Data de inscriere : 12/04/2011
Localizare : Arad, România

MesajSubiect: Re: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   Mier Sept 26, 2012 4:23 pm

Area 1312 a scris:
Multumesc pt feedback. Intr-adevar cei de la PG Wear au produse destul de misto. Bine, polonezii au probabil cele mai multe branduri orientate catre ultrasi. Eu cred ca am niste designuri cel putin comparabile cu PG Wear. De vreo investitie masiva nu poate fi vorba, pt ca nu-mi permit si pt ca in Romania oricum piata e destul de restransa si nu se justifica o linie de productie la nivel industrial. Probabil totul va fi complet DIY, si cel putin la inceput ma voi limita la cateva modele de tricouri si hanorace. Nu ma astept sa fac cine stie ce bani, e mai mult un hobby decat un plan de imbogatire, si as fi multumit daca scot produse de calitate si nu ies in pierdere.

Oricum, onenightinibiza, daca ii dau drumul cu chestia asta tie iti fac reducere Smile

Foarte frumos spus! E bine ca inca exista oameni cu initiativa intre noi. Pe mine ma cam depaseste situatia. Nu stiu exact cum planuiesti tu sa produci tricourile si hanoracele. Oricum, daca ai nevoie de o opinie sincera sau o sugestie apeleaza la mine ca voi fi cu siguranta un viitor client, mai ales daca mi se ofera si reducere. Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://utisti.ro/
Area 1312

masculin

MesajSubiect: Re: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   Mier Sept 26, 2012 6:54 pm

Daca te referi la ce tehnologie am de gand sa folosesc, voi apela la 2 metode: o parte din designuri vor fi serigrafiate, altele vor fi imprimate prin metoda cad-cut (cam asa: http://www.stahls.com/stahls/CADCutDirect/what-is-cad-cut.asp). Practic, sunt singurele metode prin care poti produce niste imprimeuri durabile. Cat despre suportul textil propriu-zis, am de gand sa folosesc blankuri de calitate peste medie (gen Gildan, American Apparel sau Hanes). Nu-mi plac tricourile sau hanoracele care se labarteaza, se decoloreaza sau intra la apa.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ultra streetwear made in Ro - pareri?   

Sus In jos

Ultra streetwear made in Ro - pareri?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Discutii&Imagini :: Ultras-
Peluza Sud Sibiu

Forumgratuit.ro | Arta, Cultura si Timp liber | teme speciale | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog